Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Series | BZT03 |
| Packaging | Cut Tape (CT), Tape & Box (TB) |
| Part Status | Active |
| Voltage – Zener (Nom) (Vz) | 75 V |
| Tolerance | ±6% |
| Power – Max | 1.3 W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohms |
| Current – Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 56 V |
| Voltage – Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 500 mA |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | SOD-57, Axial |
| Supplier Device Package | SOD-57 |
| Base Product Number | BZT03C75 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.