Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | Renesas Electronics Corporation |
| Series | R8C/2x/2B |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Not For New Designs |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | R8C |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I2C, LINbus, SIO, SSU, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Number of I/O | 55 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 7.5K x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 2.2V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 2x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10×10) |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Base Product Number | R5F212B |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.