Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT), Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200 V |
| Current – Continuous Drain (Id) @ 25°C | 19.5A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 224mOhm @ 12A, 20V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.3V @ 2.5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 33.8 nC @ 20 V |
| Vgs (Max) | +25V, -15V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 678 pF @ 800 V |
| FET Feature | – |
| Power Dissipation (Max) | 136W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | D2PAK-7 |
| Package / Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Base Product Number | NVBG160 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.