Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | HC08 |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Core Processor | HC08 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 8MHz |
| Connectivity | – |
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
| Number of I/O | 13 |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295″, 7.50mm Width) |
| Base Product Number | MCHC908 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.