Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | 56F8xxx |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Not For New Designs |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | 56800E |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 60MHz |
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
| Peripherals | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 27 |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 12K x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 2.25V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10×10) |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Base Product Number | MC56F83 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.