Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | 6244, Kyocera |
| Packaging | Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT), Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.161″ (4.10mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Plastic |
| Actuator Material | – |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | – |
| Current Rating (Amps) | 0.4A |
| Contact Finish Thickness | – |
| Housing Color | – |
| Actuator Color | – |
| Mating Cycles | – |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.