Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns Inc. |
| Series | 54 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Tolerance | ±20% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Built in Switch | Push-Pull, DPDT |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | – |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Temperature Coefficient | ±1000ppm/°C |
| Rotation | 290° |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Type | Slotted |
| Actuator Length | 0.875″ (22.23mm) |
| Actuator Diameter | 0.250″ (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Rectangular – 0.521″ x 0.492″ Face (13.24mm x 12.50mm) |
| Base Product Number | 54AAD |






Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.