Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | nanoDAC+® |
| Packaging | Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT), Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 7µs |
| Output Type | Voltage – Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I2C |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage – Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage – Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±8 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 8-LFCSP-UD (2×2) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | AD5693 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.