Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | DACPORT® |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 3µs |
| Output Type | Voltage – Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | Internal |
| Voltage – Supply, Analog | 4.5V ~ 16.5V |
| Voltage – Supply, Digital | 4.5V ~ 16.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), – |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 16-DIP (0.300″, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Product Number | AD558 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.