Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Series | BZX85 |
| Packaging | Cut Tape (CT), Tape & Box (TB) |
| Part Status | Active |
| Voltage – Zener (Nom) (Vz) | 36 V |
| Tolerance | ±5% |
| Power – Max | 1.3 W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohms |
| Current – Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 27 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) |
| Base Product Number | BZX85C36 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.