Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics/BI |
| Series | P260 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 100k |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | Sealed |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Temperature Coefficient | – |
| Rotation | 295° |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Type | Slotted |
| Actuator Length | 0.787″ (20.00mm) |
| Actuator Diameter | 0.250″ (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Square – 0.500″ x 0.500″ Face (12.70mm x 12.70mm) |
| Base Product Number | P260T |



Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.