Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | – |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 1µs |
| Output Type | Current – Unbuffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage – Supply, Analog | 5V |
| Voltage – Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154″, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | DAC8043 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.