Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | – |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 150µs |
| Output Type | Current – Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage – Supply, Analog | ±4.5V ~ 18V |
| Voltage – Supply, Digital | – |
| INL/DNL (LSB) | – |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 16-DIP (0.300″, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Product Number | DAC0800 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.