Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | S32K3 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit Tri-Core |
| Speed | 240MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, FlexIO, I2C, LINbus, QSPI, SAI, SENT, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, I2S, WDT |
| Number of I/O | 142 |
| Program Memory Size | 8MB (8M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 128K x 8 |
| RAM Size | 1.125M x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 2.97V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 24x12b SAR |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 172-HDQFP (16×16) |
| Package / Case | 172-PowerQFP |
| Base Product Number | S32K358 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.