Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | RT1170 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Not For New Designs |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Co-Processors/DSP | GPU |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | LCD, MIPI-CSI, MIPI-DSI |
| Ethernet | 10/100Mbps (1), 1Gbps (1) |
| SATA | – |
| USB | USB 2.0 OTG (2) |
| Voltage – I/O | 1.8V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Security Features | A-HAB, ARM TZ, CAAM, Cryptography, eFuse, Random Number Generator, Secure Memory, Secure RTC, System JTAG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Supplier Device Package | 289-LFBGA (14×14) |
| Additional Interfaces | AC’97, DMA, GPIO, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, PDM, SAI, SDHC, SPDIF, SPI, UART |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.