Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | RT1170 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Not For New Designs |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SAI, SPDIF, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 13 |
| Program Memory Size | – |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 2M x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V ~ 1.95V, 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 20x12b SAR; D/A 1x12b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 289-LFBGA (14×14) |
| Package / Case | 289-LFBGA |
| Base Product Number | MIMXRT1172 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.