Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | RT1040 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 528MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, MMC/SD, SAI, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, I2S, LCD, PWM, WDT |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | ROM |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | – |
| Data Converters | – |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 169-LFBGA (11×11) |
| Package / Case | 169-LFBGA |
| Base Product Number | MIMXRT1042 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.