Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | i.MX 93 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33 |
| Number of Cores/Bus Width | 2, 1 Core, 64-Bit |
| Speed | 250MHz, 1.7GHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| RAM Controllers | LPDDR4 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | LCD, LVDS, MIPI-CSI, MIPI-DSI |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| SATA | – |
| USB | USB 2.0 OTG (2) |
| Voltage – I/O | 1.8V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, eFuse, Random Number Generator, Secure RTC, Tamper Detection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 306-LFBGA |
| Supplier Device Package | 306-LFBGA (11×11) |
| Additional Interfaces | CANbus, DMA, GPIO, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, PCIe, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, UART |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.