Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | MCX A |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M33 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 96MHz |
| Connectivity | I2C, I3C, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 52 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 1x12b; D/A 1x8b |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10×10) |
| Base Product Number | MCXA153 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.