Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | Nuvoton Technology Corporation |
| Series | NuMicro™ NUC1261 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Number of I/O | 35 |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | – |
| RAM Size | 20K x 8 |
| Voltage – Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 9x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7×7) |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Base Product Number | NUC1261 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.