Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Components Corporation |
| Series | JC |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 500 |
| Tolerance | ±15% |
| Power (Watts) | 1.5W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | Long Life |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Rotation | Continuous |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | Solder Turret |
| Actuator Type | Round |
| Actuator Length | 0.787″ (20.00mm) |
| Actuator Diameter | 0.236″ (6.00mm) |
| Bushing Thread | – |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Round – 1.575″ Dia (40.00mm) |
| Base Product Number | JC40S |





Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.