Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Nidec Components Corporation |
| Series | JC10 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Tolerance | ±20% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | Long Life |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Rotation | Continuous |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Type | Slotted |
| Actuator Length | 0.591″ (15.00mm) |
| Actuator Diameter | 0.118″ (3.00mm) |
| Bushing Thread | M6 x 0.75 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Round – 0.394″ Dia (10.00mm) |
| Base Product Number | JC10-000 |


Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.