Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Series | 5597 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Number of Positions | 8 |
| Pitch | 0.049″ (1.25mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.213″ (5.40mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin Bismuth |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester |
| Actuator Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 200V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Contact Finish Thickness | 39.4µin (1.00µm) |
| Housing Color | – |
| Actuator Color | – |
| Mating Cycles | 30 |
| Base Product Number | 003953 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.