Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | MCP |
| Packaging | Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT), Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 10 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 7.8µs (Typ) |
| Output Type | Voltage – Buffered, Voltage – Unbuffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I2C |
| Reference Type | External |
| Voltage – Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage – Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.1, ±0.0125 |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 20-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (5×5) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | MCP47 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.