Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electrocomponents |
| Series | 282 |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 5k |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | Long Life |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | – |
| Rotation | 250° |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Type | Flatted |
| Actuator Length | 0.875″ (22.23mm) |
| Actuator Diameter | 0.250″ (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Rectangular – 0.858″ x 0.626″ Face (21.80mm x 15.90mm) |






Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.