Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | DACPORT® |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 10µs |
| Output Type | Voltage – Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage – Supply, Analog | ±10.8V ~ 16.5V |
| Voltage – Supply, Digital | – |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±0.9 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-DIP (0.300″, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Base Product Number | AD7243 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.