Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | FFS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Number of Positions | 4 |
| Pitch | 0.049″ (1.25mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.110″ (2.80mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Material | – |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Contact Finish Thickness | – |
| Housing Color | – |
| Actuator Color | – |
| Mating Cycles | – |
| Base Product Number | 04FFS-SP |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.