Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Last Time Buy |
| Transistor Type | NPN |
| Current – Collector (Ic) (Max) | 20 A |
| Voltage – Collector Emitter Breakdown (Max) | 90 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 5A, 20A |
| Current – Collector Cutoff (Max) | – |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 12A, 5V |
| Power – Max | 140 W |
| Frequency – Transition | – |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Supplier Device Package | TO-204 (TO-3) |
| Base Product Number | 2N5038 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.