Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | – |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 5µs |
| Output Type | Voltage – Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage – Supply, Analog | ±11.4V ~ 15.75V, -4.75V ~ -15.75V |
| Voltage – Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±3 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209″, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | DAC7731 |











Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.