Açıklama
| ÖZELLİK | AÇIKLAMA |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electrocomponents |
| Series | 270 |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Tolerance | ±20% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1.0 |
| Features | – |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Temperature Coefficient | – |
| Rotation | 300° |
| Resistive Material | Carbon |
| Termination Style | PC Pins, Board Locks |
| Actuator Type | Round |
| Actuator Length | 1.000″ (25.40mm) |
| Actuator Diameter | 0.125″ (3.18mm) |
| Bushing Thread | 1/4-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Size – Body | Round – 0.626″ Dia (15.9mm) |






Değerlendirmeler
Henüz değerlendirme yapılmadı.